Най-малко 34 е броят на жертвите на земетресението с магнитуд от 6,2 по скалата на Рихтер на индонезийския остров Сулавеси. Повечето жертви са в град Мамуджу, информира БТА.
След основния трус са последвали 26 вторични труса, допълва ТАСС. Пострадалите от труса са около 600 души, добавя агенцията. Около 2000 души в Сулавеси са били принудени да напуснат домовете си.
Разрушени са били над 60 здания, включително сградата с офиса на местния губернатор и хотел. Има и рухнала болница в Мамуджу, където под развалините може би се намират десетина души, посочва ТАСС. Над 300 къщи и други сгради пък са били повредени от труса, допълва Асошиейтед прес.
Епицентърът на земетресението беше на 36 километра южно от окръг Мамуджу в провинция Южно Сулавеси. Дълбочината на труса беше 18 километра, посочва американският Геоложки институт, предаде Асошиейтед прес. Според индонезийски сеизмолози дълбочината е била още по-малка – 10 километра, добавя Ройтерс.
Смята се, че трусът не е предизвикал цунами, но хората по крайбрежните райони са се изтеглили в зони с по-високо надморско равнище.
На три места трусът е причинил свлачища. Главният път между окръзите Мамуджу и Маджене е блокиран от земна маса.
Вчера в района имаше земетресение с магнитуд 5,9.
Няма данни за пострадали български граждани при земетресението в Индонезия, по данни на посолството ни в Джакарта, съобщиха от пресцентъра на МВнР.
Към момента няма опасност от цунами след силния трус, разтърсил региона на град Маджене, Западно Сулавеси. Островът се намира в отдалечен район от столицата Джакарта и на негова територия няма български граждани.
Властите са призовали жителите в районите около епицентъра на земетресението да избягват напукани или повредени сгради и, преди да се върнат в домовете си, да се уверят, че те са сигурни за обитаване.
Източник: Petel.bg