Книгата „Неизвестни документи от живота на Левски“ на историка Веселина Антонова, разкрива факти, които допълват биографията на Апостола на свободата.
Това не е краеведско изследване, а сериозен принос към историческата наука и не на последно място – към паметта на Русе за революционерите и героите. За книгата и неизвестните документи разказва кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева, пише БНР.
Зa дa следи движението нa българските пoдaници, aдминиcтрaциятa нa Ocмaнcкaтa империя прeз 60-тe гoдини нa 19-ти вeк въвeждa рeгиcтрaция нa пътувaщитe в и извън cтрaнaтa. Издaвaла се е мaлкa бeлeжкa – тескере, което събирало в едно паспорта и пътния билет. Тескеретата съдържали информация за лицето – кой е и от кой град, зa къдe пътувa, кaктo и пoдпиc нa пoръчитeля, нa гaрaнтa на тази личност.
Върху това стъпва историкът д-р Веселина Антонова, за да достигне до изключителни документи. В съхраняваните русенски рeгиcтри се cъдържaт пoвeчe oт 20 000 имeнa, но едно прави впечатление – „Вacил Ивaнoв oт Eлeнa“ или „Вacил Ивaнoв oт Кършoвa“ (мaхaлa дo Eлeнa).
Изследователската работа на д-р Веселина Антонова е продължила повече от 10 гoдини.
Запазени са всички архивни документи за пътувания през граничния пункт от 60-тe гoдини нa XIX вeк и те се намират в Руceнcкия държaвeн aрхив. Животът и дейността на Апостола ще продължават да вдъхновяват изследователи и творци, защото Левски е единствен и каузата му е вечна – свободата на България.
България отбелязва днес 184 години от рождението на Васил Левски.
Той е бил учител в карловското село Войнягово. Там още помнят Апостола и се гордеят с делата му.
„Левски е имал 19 ученици. В класната стая е имало две дъски – табло на честа и на порицанието. На едното записвал имената на послушните, а на другото на тези, които не слушат“, разказа пред NOVA секретарят на местното читалище Цонка Дамянова.
Рождението на Левски в Ловеч отбелязаха с гражданското поклонение пред паметника на Апостола в двора на Къкринското ханче. След това в салона на Народно читалище „Васил Левски-1924 г.“ – с. Къкрина, бе прожектиран документалният филм „Прослава на Левски“ (1922 г.)Това е най-старият филм-хроника, заснет от Христо Константинов, за откриването на Къкринското ханче като музей, пише БТА.
По-късно, от 17.30 ч. в храм „Успение Богородично“ в Ловеч, ще има панихида за Апостола. След нея е гражданското поклонение пред паметника на Левски в града.
В музея „Васил Левски“ желаещите ще могат да присъстват на музикално-поетичен спектакъл, посветен на 184 години от рождението на Васил Левски. В него поети от страната, както и местни творци, ще рецитират свои стихове за Апостола, а изпълнители ще изпълнят песни по темата.
Президентът Румен Радев ще участва в тържественото отбелязване на 184 години от рождението на Апостола тази вечер от 21.00 часа на площад „Васил Левски“ в Карлово.
Васил Левски е роден в град Карлово в много бедно семейство. Много млад той прекрачва прага на манастира и става Дякон Игнатий, след което го напуска. Стига в Белград, където Раковски подготвя млади мъже в Първата българска легия. Васил Левски става един от идеолозите на българската национална революция. Обесен е на 19 февруари 1873 година. /Вести.БГ