Четири години и половина след референдума, на който 52 процента от британците гласуваха за напускане на ЕС, разводът вече е официален и окончателен
Обединеното кралство напусна Европейски съюз, обръщайки гръб на 48-годишни бурни отношения с европейския проект в името на несигурно бъдеще след Брекзит, осъществявайки най-значимата геополитическа промяна след загубата на империята, предаде Ройтерс.
„Нашата свобода е в ръцете ни и ние сме тези, които трябва да извлечем най-доброто от това“, каза британският премиер Борис Джонсън в послание по повод Нова година.
Вече изтече т.нар. „преходен период“ за Брекзит и влезе в сила търговското споразумение за отношенията между Обединеното кралство и Европейския съюз.
Джонсън приветства този невероятен, по думите му, момент – излизането на Обединеното кралство от единния европейски пазар. Той увери, че неговата страна ще бъде отворена, щедра и обърната навън.
Краят на сагата Брекзит вече е факт с изтичането на преходния период и влизането в сила на споразумение за бъдещите отношения между Обединеното кралство и Европейския съюз. Четири години и половина след референдума, на който 52 процента от британците гласуваха за напускане на ЕС, разводът вече е официален и окончателен.
Обединеното кралство, което напусна официално ЕС на 31 януари 2020 г., спира от днес да прилага европейските правила, напуска единния пазар, митническия съюз и други институции като студентската обменна програма „Еразъм“, но запазва достъпа си до пазар с 450 милиона потребители, отбелязва Асошиейтед прес. Сделката, която беше сключена преди края на 2020 година, предвижда да няма мита и квоти в двустранната търговия. Документът от над 1000 страници трябва да бъде ратифициран от Европейския парламент, като се очаква това да стане през март. Дотогава Европейската комисия предвижда нейни разпоредби да се прилагат временно.
Излизането на Великобритания от най-големия търговски блок в света означава връщане към митнически формалности на границата ѝ с Европа. През първите часове след влизането в сила на споразуменето за напускане, потокът от товари през терминала на Евротунела във френския град Кале вървеше изключително гладко, информира Ройтерс. На британските пристанища ще въведат ускорена процедура за обработка на камиони, превозващи бързоразвалящи се продукти.
В момента, в който Великобритания окончателно излезе от общността, първият министър на Шотландия Никола Стърджън заяви, че Шотландия скоро ще се върне в Европейския съюз. На страницата си в Туитър тя призова Европа, „да не гаси светлината за Шотландия“.
Източник: Fakti.bg