Коронавирусът „задуши“ грипа – случаите са с 98% по-малко

Коронавирусът „задуши“ грипа – случаите са с 98% по-малко


Броят на заразените с грип по света през тази година е спаднал с 98% в сравнение с миналата, пише белградският ежедневник „Вечерне новости“.

Въпреки че няма масово тестване за грип, както за коронавирус, Световната здравна организация посочва, че данните по света показват драстичен спад на случаите на тази стара болест в света, пише Питър Андрюс, генетик и научен журналист, в авторски текст за RT, цитиран от Фокус.

Като пример той посочва Австралия, където от юли, когато страната влиза в пика на грипния сезон, е регистриран само един случай. Подобна е ситуацията в много страни, където грипът е изчезнал напълно в Южното полукълбо, въпреки че беше сезонът му.

Андрюс твърди, че има три възможности защо това е така.

„Първата е, че грипът е изчезнал, защото лекарите и учените неправилно класифицират други респираторни заболявания като Covid-19. В момента обаче подобна теория се третира подобно на тази за плоската Земя“, заявява той.

Втората е, че Covid е „задушил“ грипа.

„Изглежда, че не можете да боледувате от два вируса едновременно. Неотдавнашно проучване на университета в Йейл посочва, че от 13 000 пациенти, лекувани от респираторни заболявания, никой не е имал едновременно вирус, причиняващ настинка и грип. Дори е установено, че белодробната тъкан, която е била изложена на вируси, причиняващи настинки, е устойчива на грипния вирус“, пише Андрюс.

Учените се противопоставят на тази теория, казва Андрюс, тъй като повече от една пета от населението не е било изложено на Covid, така че всички останали могат да бъдат подходящи да се заразят с грип.

„Въпреки това, ако те грешат и ако Covid е много по-широко разпространен, отколкото се смята, „задушаването“ на вируса е подходяща теория, защо няма грип. Въпреки че остава въпросът защо вирусът на SARS CoV-2 „надделя“ над грипния вирус“, пише този генетик и журналист.

„Третата възможност е обяснението, което дават учените, че мерките, въведени поради пандемията от коронавируса, като носене на маски, физическо дистанциране и карантина, също предотвратяват грипа. Тогава обаче остава въпросът – защо тези мерки действат толкова добре срещу грипа, а коронавирусът се разпространява с огромна скорост“, казва Андрюс.

Той добавя, че привържениците на тази теория имат обяснение, че хората с Covid са по-заразни от тези с грип, тъй като короната има по-дълъг инкубационен период и един човек, заразен с нея, може да зарази повече хора, отколкото човек, който има грип.

„Дори всичко това да е вярно, въпросът остава без отговор защо грипът е почти напълно изчезнал“, казва Андрюс.

Честотата на мутиране на новата коронавирусна инфекция е по-ниска, отколкото при вируса на грипа и вируса ебола, съобщи междувременно ТАСС, като цитира директора на руския научно-изследователски институт против чумата „Микроб“ Владимир Кутирев.

„Правим мониторинг на променливостта на вируса. По света до днес в базите данни са регистрирани 157 500 генома на вируса на Ковид. Досега мутациите на този вирус са по-малко в сравнение с тези на грипа или вируса ебола в Западна Африка“, каза той.

Още по темата