Николова призова българите да изберат родното Черноморие заради хотелите и плажните ивици

Николова призова българите да изберат родното Черноморие заради хотелите и плажните ивици


Вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова призова българите да изберат черноморските ни курорти за почивка през това лято, защото предлагат добри и безопасни хотели и прекрасни плажни ивици. „Приоритет в условията на пандемия е да стимулираме българите да почиват в страната, независимо дали на море, на планина или в СПА курортите. По този начин ще подпомогнем българската икономика и ще компенсираме отлива на чужди туристи“, заяви вицепремиерът Николова по време на срещата си с ръководствата на морските курорти „Албена“, „Св. Константин и Елена“ и Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. Изпълнителният директор на „Албена“ АД Красимир Станев представи протичането на летния сезон в комплекса. По думите му месец юли е по-добре в сравнение с юни, а през август и септември се очаква добър и нормален сезон. Като цяло тази година ще бъде по-слаба в сравнение с 2019 г. и около 25% от хотелите в „Албена“ въобще няма да отворят. Основните туристи на комплекса през този сезон са предимно българи, румънци и германци.

Красимир Станев постави проблема, че все още не е стартирала програмата за подпомагането на чартърите с чуждестранни туристи. Държавата пое ангажимент да субсидира с 35 евро пристигането на всеки гост. От „Албена“ АД са доволни от икономическата мярка за запазването на работните места 60/40, която за туризма става 80/20, но според тях трябва да бъде удължена и доразвита. Според Станев е необходима силна и агресивна реклама на България в Европа за сезон 2021 и затова настоява да се възстановят туристическите представителства на страната в чужбина. Същите проблеми на срещата постави още Елена Косева, изпълнителен директор на “Св. Св. Константин и Елена” АД.

Вицепремиерът Николова се ангажира бързо да бъде довършена мярката за подпомагането на чартърите. Според нея субсидирането на полетите ще повиши интереса на чуждите туроператори към България, които ще могат да предлагат по-добри оферти за страната в Западна Европа. “Изключително важно е тази мярка да подпомогне освен това лято и предстоящия зимен сезон, но и сезоните през 2021 и 2022 г., за да се възстанови изцяло най-засегнатият сектор”, коментира вицепремиерът. Тя акцентира, че България може да предложи изключително разнообразни форми на туризъм. Затова трябва да се развиват още екологичният, СПА, балнеоложкият, културно-историческият, селският, винен, вело туризъм и др.

Марияна Николова разговаря за потенциала на СПА туризма при срещата си със Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. Министерството на туризма ще работи в тясно сътрудничество с Българския съюз по балнеология и СПА туризъм за подготовката на програмите за балнеология и СПА у нас на германските туристи. Германската асоциация на здравно-осигурителните каси включи страната ни към списъка с държави, в които признава предоставянето на медицински амбулаторни услуги. Очаква се през есента в балнео и спа курортите в България да пристигнат германски туристи, на които процедурите ще се заплащат от здравните им застраховки. Сийка Кацарова обясни,че започва информирането на гражданите в Германия за тази възможност, което трябва да става с помощта на държавата и насочването на средства са реклама. Елена Косева от “Св. Св. Константин и Елена” АД обяви, че очакват през октомври първите германски туристи в рамките на новия проект.

Вицепремиерът Марияна Николова подчерта, че програмата ще даде тласък за превръщането на България в целогодишна туристическа дестинация. По този начин ще се развият СПА курортите Сандански, Велинград, Хисаря, Поморие, Вършец, Девин и др.

Още по темата