По време на уебинар на Европейския парламент за журналисти относно дългосрочния бюджет на ЕС и плана за икономическо възстановяване на Европа, членовете на ЕП приветстваха неотдавнашното френско-германско предложение за фонд за възстановяване на стойност от 500 милиарда евро и още веднъж потвърдиха позицията на Парламента относно плана за възстановяване, приет на пленарната сесия през м. май.
Парламентът ще изслуша председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която ще представи предложенията на преработената многогодишна финансова рамка (МФР) и на плана за възстановяване и ще проведе дебат на пленарна сесия в сряда следобед, 27 май.
Йоан Ван Овертвелд (ЕКР, Белгия), председател на комисията на ЕП по бюджети (BUDG), изрази тревогата си, че има опасност настоящата икономическа ситуация да излезе извън контрол и настоя за спешни действия: „COVID-19 все още представлява значителна здравна криза, като вече се вижда, че бавно, но сигурно, тясе трансформира в тежка рецесия. В следващите дни и седмици трябва да разработим план как да съчетаем солидарността с отговорността. […] Ако не поставим рецесията в управляеми рамки възможно най-скоро, може да се сблъскаме с това, което определям като нов финансов ураган.“
Жузе Мануел Фернандеш (ЕНП, Португалия), съдокладчик за собствените ресурси на ЕС (приходи от ЕС), се съгласи, че френско-германската инициатива е „стъпка в правилната посока“ и подчерта, че фондът за възстановяване е необходим незабавно, тъй като многогодишната финансова рамка (МФР) няма да влезе в сила преди 2021 г. Относно невъзможността на държавите членки да се споразумеят за стабилен дългосрочен бюджет, г-н Фернандеш изтъкна: „Държавите членки не дават насоки в каква степен искат да намалят финансирането на политиките за сближаване или селското стопанство. Всички искат да запазят техните бюджетни пакети. Същевременно всички искат да увеличат финансирането на научни изследвания. Европейската комисия също така иска „геополитическа Европа“ и да финансира Зеления пакт. Следователно имаме нужда от средства, за да изпълним всички тези ангажименти.“
Маргарида Маркеш (С&Д, Португалия), съдокладчик за МФР, настоя, че фондът за възстановяване трябва да бъде включен към МФР. „Отговорът на ЕС на кризата се основава на МФР и на фонда за възстановяване. МФР може също така да бъде платформа за достъп до други източници на финансиране, като Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) или Европейският стабилизационен механизъм (ЕСМ).“ Трите основни приоритета сега са „преустройване на вътрешния пазар вследствие на мерките за държавна помощ, създаване на план за икономическо и социално възстановяване и повишаване на устойчивостта на ЕС“.
Валери Айе (Renew Europe, Франция), съдокладчик за собствените ресурси на ЕС, добави: „Според последните прогнози на Европейската комисия, икономиката на ЕС ще има спад на БВП със 7,5% през 2020 г. Това е трагично. Този спад представлява около 1 трилион евро. Европейският парламент настоява за (възстановителен) план на стойност от 2 трилиона евро, който трябва да включва заеми, но най-вече грантове.“
Относно френско-германската инициатива Айе подчерта: „Това е стъпка в правилната посока – както предлага и Парламентът. Двете държави се съгласиха да бъдат издадени общи дългови ценни книжа […] и общи преки разходи, и това е много важно“. Тя приветства това, че тази инициатива оставя вратата отворена за въвеждането на нови собствени ресурси за изплащане на дълга.
Луис Гарикано (Renew Europe, Испания) също подчерта въвеждането на нови собствени ресурси като полезна инициатива: „Ключовият проблем е как да финансираме този пакет. Парламентът тук е много конкретен. Ние предлагаме на държавите членки една добра сделка, с ясното съзнание, че страните от ЕС имат ограничени възможности да увеличат своя пряк принос към бюджета на ЕС. Смятаме, че има сравнително предимство в събирането на определени видове приходи, например цифров данък, който ще позволи на държавите членки да не увеличават своя принос към бюджета. Нека увеличим данъците от тези източници на приходи, които сега са неизползвани и по този начин ще помогнем да бъдат изплатени лихвите по дългосрочния дълг, генериран от плана за възстановяване. “
Ернест Уртасун (Зелените/ЕСА, Испания) каза: „Фондът за възстановяване не трябва да бъде създаден за сметка на МФР. Би било лошо решение да имаме силен фонд за възстановяване, който да надхвърля разходите от МФР, и впоследствие, след три или четири години, да имаме много слаба МФР. Нужни са ни и двата инструмента: силен фонд за възстановяване и силна МФР, защото след възстановителния период остават неотложните климатични и цифрови предизвикателства. “