Докато инвеститорите се борят да открият сигурни източници на доход по време на глобалните сътресения, стратези на компанията за финансови услуги „Джефрис груп“ разкриват какво точно имат предвид под „най-стабилни фирми, изплащащи дивиденти“. В препоръка за клиентите си те посочват, че „дивидентите са тема на всички сезони, защото високодоходните акции изпреварват по финансови резултати щатските облигации както при растяща, така и при падаща доходност, независимо от посоката на движение на пазарите и от фазата на икономическия цикъл“.
Според експертите на „Джефрис“ най-сигурните залози за дивиденти са на акциите на фирми от секторите на здравеопазането, технологиите и на всекидневните стоки и услуги. Докато книжата на компаниите от областта на финансите, на инвестиционните тръстове за недвижими имоти и на стоките и услугите, които не са за всекидневна употреба, крият най-висок риск да орежат дивидентите или да бъдат суспендирани.
По време на глобалния финансов срив от 2008-а почти половината световни фирми намалиха дивидентите си. Моделът на Уолстрийт за сегашните условия е близо една трета от корпорациите да орежат плащанията към инвеститорите в резултат на пандемията от COVID-19, твърди „Джефрис“.
Стратезите на „Голдмън Сакс“ пък прогнозират, че компаниите, чиито акции са включени в борсовия индекс S&P 500, ще понижат с около 25% дивидентите си през 2020-а и няма да плащат пълния им размер до 2024-а.
„Джефрис“ също вещае дълъг период за възстановяване на орязаните дивиденти в САЩ. В момента, повече от десет години след финансовата криза от 2008-а, близо 46% от компаниите, които са намалили дивидентите, все още не са ги върнали на предкризисните им равнища, твърдят стратезите на „Джефрис“. И дават за пример фирмите от развиващите се пазари, които са направили по-дръстични съкращения, но са ги възстановили по-бързо.
За сегашните „пандемични“ условия „Джефрис“ препоръчва на клиентите си да инвестират в акциите на следните компании от Европа, САЩ и развиващия се свят:
Европа: датската пивоварна компания „Карлсберг“, международната група за производство на опаковки и хартия „Монди“, фармацевтичната група „Новартис“ и биотехнологичната „Рош холдингс“ от Швейцария, мултинационалната „Сейдж груп“ от Великобритания;
САЩ: фирмата за електроника „Сиско систъмс“, химическата „Ийстман кемикъл“, мултинационалният конгломерат „Хъниуел интърнешънъл“, компанията за медицинска апаратура „Медтроник“, мултинационалната фирма за потребителски стоки „Проктър и Гембъл“;
Развиващите се пазари: китайската група за мобилни услуги „Чайна мобайл“, мултинационалната корпорация за банкови и финансови услуги „Ди Би Ес груп холдингс“, австралийската минна група „Рио Тинто“, индийската международна корпорация за информационни технологии „Тата кансълтънси сървисиз“, мексиканската верига магазини за търговия на дребно „Уол-Март де Мексико“.