Десислава Танева: Цитатът е от видеоконферентна връзка от март

Десислава Танева: Цитатът е от видеоконферентна връзка от март

Петдесет процента е извадката, в която се проверяват всички потребители по схеми. Цитатът е от видеоконферентна връзка, направена през март по повод пандемията.
Това заяви министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева на брифинг в МЗХГ по повод публикации в медиите. Скандалът предизвика видеозапис от конферентен разговор с участието на земеделския министър Десислава Танева. Той е от среща на Консултативния съвет по овощарство.
В него зеленчукопроизводители питат „защо са получили допълнителни пари по европрограма“. Министърът препоръчва тази информация да не излиза публично, за да не се стигне до спиране на финансирането или самата програма.
Според Танева по време на срещата е обсъдено предложението, което България ще подаде към ЕК за възможността да програмираме хоризонтална мярка COVID-19 за компенсация на земеделските производители. „Към днешна дата, близо 3 месеца след тази видеоконференция сме на път това да се случи във всички страни-членки“, допълни тя.
„Репликата ми е в отговор на комуникация с една организация и тя е в посока на това, че ако даден бранш, който е в сектора на чувствителните, постоянно говори и темата е само измама, той няма как да получи обществена подкрепа. Категорично заявявам, че сегашният мандат е с най-високо ниво на проверка. Всичко се доказва на ЕК, защото не можем да платим без доклад от определени проверки“, обясни Танева.
„Кой бранш би бил подкрепен, ако постоянно говори за измами? Няма кой. Ние можем най-отговорно, че в момента имаме политическата воля да извършваме най-висок процент проверки. Целта е справедливо разпределение. Точно тези завишени проверки бяха причината производителите на получат по-високи ставки“, добави още министърът.
Тя не може да си обясни тази атака. Според нея тя е насочена към производителите и целта й била да им навреди.
Преди това в позиция на Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ) във връзка с разпространен запис на министър Десислава Танева от среща с представители на браншови организации бе посочено, че
„многократно са завишени проверките през 2019 г. към земеделските стопани по обвързаната подкрепа, именно заради получени сигнали за злоупотреби при деклариране на площи за подпомагане“.
През 2019 г. контролът достигна 50 на сто от заявените площи, при законово установени по регламент пет процента от заявените площи, се казва в позицията. Посочва се, че в нито един друг политически мандат няма такъв висок процент на проверки. Целта е била да не се допусне плащания да получат производители, които само на документи могат да докажат, че отглеждат дадени култури.
В резултат на тези проверки, добросъвестните земеделски производители получиха по-високи ставки на подпомагане, посочват от МЗХГ.
Най-големите разминавания са били установени в областите Хасково, Пловдив, Плевен и Благоевград. В Хасковско най-много несъответствия е имало при краставиците, лука, пъпешите и доматите. В област Пловдив най-честите нарушения са били при доматите, картофите и пипера, а в Благоевградско – при картофите.
В публикувания запис Танева посочва именно тези резултати от проверките, довели до намаление на субсидии на земеделски стопани, които заявяват, че гледат определени култури, а при проверка на място не се откриват културите, посочват от МЗХГ.
Според тях публикуваният запис е изваден от контекста на разговора.
МЗХГ и ДФЗ ще продължат да извършват проверки с висок интензитет и през настоящата година, заявяват още от МЗХГ.
Вече са започнали пълни проверки на картофопроизводителите, участвали в държавната помощ за теления червей./БЛИЦ

Още по темата