Към края на нощта срещу 26 май ще се наблюдава втората за тази година „супер Луна“, съобщи за БТА астрофизикът Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН и катедра „Астрономия“ при СУ.
Първото суперлуние за годината настъпи на 27 април. За явлението „супер Луна“ говорим при близки във времето пълнолуние (или новолуние) и перигей, т.е. когато Луната се приближава най-много до Земята, обикаляйки я по своята елиптична орбита.
Явлението сега ще бъде с по-близки във времето перигей и пълнолуние, в сравнение със суперлунието на 27 април. Луната ще изглежда с около 7% по-голяма, отколкото е при средно разстояние до нея, а яркостта й ще бъде с около 16% по-висока от средната.
Перигеят ще настъпи на 26 май в 04:53 ч. българско време при разстояние Земя-Луна 357 309 километра, а точният момент на пълнолунието ще е на същата дата в 14:14 ч. Интервалът между двете събития ще бъде 9 часа и 21 минути.
На 26 май в 12:45 ч българско време ще започнат частичните фази на лунно затъмнение, което ще се наблюдава от Тихоокеанския регион. От България явлението няма да се наблюдава.
Затъмнението ще бъде пълно лунно, с начало на пълната фаза в 14:11 ч., с максимална фаза в 14:19 ч. и край на пълната фаза в 14:26 ч. Частичните фази ще завършат в 15:52 ч., уточни астрофизикът./Монитор.БГ