В едни други времена! Преди 45 години Аякс бе на колене пред Левски (ВИДЕО)

Снимка: levski.bg
Точно преди 45 години великият Аякс е на колене пред Левски, а епичният осминафинал-реванш от турнира за Купата на УЕФА завинаги остава в историята на сините, припомня „Тема спорт“. По пътя към митичните двубои с колоса от Амстердам през сезон 1975/76 те за първи път отстраняват германци – Дуисбург.
Столичани се подготвят добре за сблъсъците с нидерландците, като младият тогава треньор Иван Вуцов отива да ги разузнава лично.
Ето за колко време е договорът на Стаси с бившия клуб на Христо Стоичков

„Ходихме с Васил Спасов-Валяка да ги гледаме и като видях какво представляват, ми настръхна косата. Балансиран отбор, макар да ги нямаше Йохан Кройф u Йохан Неескенс. Те вече играеха в Барса“, спомня си Вуцата. За визитата той се спира на по-дефанзивна система, която е достатъчна за 1:2 – гола на надеждата вкарва резервата Воин Войнов 5 минути преди края.
Местните медии пък сякаш предчувстват, че бедите за Аякс предстоят. Вестник „Де Телеграаф“ пише: „Усмивки нямаше. Бледи и тихи излизаха състезателите на Аякс от съблекалнята. Целият отбор тъгуваше. Направи впечатление много техничната и умела игра на гостите, които освен това показаха и много добра кондиция“. „Де фолкскрант“ отбелязва: „Българите са в състояние да направят пред своята публика много повече, така че Аякс ще замине за София с олово в обувките. Българският отбор заслужи този резултат, който го прави фаворит за място на четвъртфиналите“.
Коловати прекръсти Славиша Стоянович и му зададе любопитен въпрос

В мразовитата вечер на 10 декември 1975 година „Васил Левски“ се пръска по шевовете. Дни преди реванша сините са разбили ЦСКА с 4:1 във вечното дерби и са взели необходимия допинг.
Двубоят е напрегнат, а играчите на Вуцов сковани. Около четвърт час преди края на първото полувреме трибуните изригват – Павел Панов получава в пеналта и стреля през бранител, а вратарят на гостите Шрийверс не успява да избие с крак – 1:0, за което след това се ражда песен: „В минута 33-а, избухва синята планета“. Това е и първият точен удар на Левски. При този резултат Аякс е аут. Нидерландците обаче не се предават и през втората част се вдигат. В 63-ата минута Рууд Геелс отправя акробатичен удар – топка се удря в напречната греда, чуква Панов и влетява в мрежата -1:1. Само три минути по-късно обаче десният защитник Николай Грънчаров прави феноменален пробив и подава на Пальо Панов, който без проблеми вкарва на празна врата – 2:1. До края на редовното време голове не падат, такива няма и в продълженията.
Стига се до дузпи. При тях Иван Тишански, Панов, Кирил Миланов и Красими Борисов не трепват, а пуснатият в продълженията, за да изпълни от бялата точка Хелинг, не издържа на напрежението и пропуска. Зад бялата точка застава Йордан Йорданов-Пиката, който също е безпощаден -Левски елиминира колоса. Данчо Пиката по-късно разказва: „Хич и не исках да изпълнявам дузпа. Молих се на треньорите да не я бия. Но на всичкото отгоре ми дадоха петата. Чудно, но когато поставих топката, изведнъж се успокоих. Бях видял вече, че този Шрийверс се метна четири пъти все надясно. Забих му топката точно в същия ъгъл. Но той пък бе решил петия път да се хвърли наляво“.А капитанът Кирил Ивков допълва. „Панов пак направи голям мач, като вкара и… трите гола. Да, при попадението на гостите, записано на името на Геелс, се получи рикошет в крака му. Вече в минутите след триумфа се пошегувах с него: „Веднъж да се върнеш назад и става беля“. А на терена му беше толкова мъчно, че чак се просълзи. Но като истински мъж превъзмогна болката и скоро пак прониза вратата на Аякс. А дузпите ще помня цял живот!“.
Славиша: Не искам оправдания, не искам нищо! Такава е ситуацията

След незабравимия мач запалянковци пишат „Синя ода за народа“, в която се римува: „Шрийверс тъжно се навежда: „Сбогом миличка надежда“! А стадионът бълва лава и повтаря: „Слава! Слава!“.

10 декември 1975, София, стадион “Васил Левски“, 70 000 зрители
„Левски“: Стефан Стайков, Николай Грънчаров, Иван Тишански, Стефан Аладжов, Кирил Ивков, Стефан Павлов, Воин Войнов, Йордан Йорданов, Кирил Миланов, Павел Панов, Красимир Борисов
Старши треньор: Иван Вуцов
„Аякс“: Шрийверс, Ван Дорд, Сурбиер, Дусбаба, Крол, Нотен, Хулсхоф, Геелс, Г. Мюрен, Брокамп, Ван Зантен
Старши треньор: Ринус Микелс
„Левски“ – „Аякс“ 2:1
1:0 Павел Панов 331:1 Геелс 632:1 Павел Панов 66
Дузпи:
1:0 Иван Тишански1:1 Геелс2:1 Павел Панов2:2 Крол3:2 Кирил Миланов3:3 Нотен4:3 Красимир БорисовХелинг – пропуска5:3 Йордан Йорданов