Първи коментари за предложенията на Борисов

Първи коментари за предложенията на Борисов

Секретарят на парламентарната група на „БСП за България“ Филип Попов коментира за БНР, че взетите днес решения на премиера Бойко Борисов се правят с цел успокояване на протеста и съдържат известна доза популизъм. Попов поясни, че това е неговото мнение и все още няма официална позиция на ръководството на БСП:
„Той в момента се опитва да прехвърли пожара на протестите от МС пред Народното събрание, защото Велико Народно събрание се свиква с мнозинство две трети, 160 народни представители. Но аз не съм сигурен и по така предложените от него промени в Конституцията дали всички парламентарни групи, или пък 160 народни представители ще са съгласни с тези промени“.
Според депутата от БСП е възможно през август предложението на ГЕРБ да бъде внесено в Народното събрание.
Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов в пост във „Фейсбук“ предложи шест неща, които да бъдат гарантирани от Конституцията:
„1 и 2.Настоявам за образователен ценз и задължително гласуване, които да донесат повече смисленост и прозрачност, а с тях и исканата от обществото промяна на управлението. Крайно време е да бъдем отговорни и да упражняваме не само правата си, но и да изпълняваме задълженията си. Минималното ниво на образованост при правото на глас дава поне малка гаранция за направен информиран политически избор. Не може неграмотни хора срещу 50 лева да определят бъдещето на децата ни. Въвеждането на задължителното гласуване от своя страна ще омаловажи купените цигански гласове и корпоративния вот.
3. Категоричен съм и ние от ВМРО ще отстояваме позицията си за укрепването на семейните ценности и брака, като съюз между мъжа и жената, както и поставянето на семейството в основата на всички нормативни документи, свързани с правата на децата. Институтът на семейството трябва да бъде гарантиран и да има категорична защита срещу въвеждането на трети, пети или 30-и пол.
4. И тъй като през 2008 г. Тройната коалиция в лицето на БСП, ДПС и НДСВ промени Конституцията и премахнаха наборната военна служба, съм безкомпромисен, че тя трябва да се възстанови. Трябва да поправим една глупост и да започнем отново да възпитаваме българската младеж в родолюбие и ценности. Това е част от пътя да отдалечим децата си от вредното влияние на джендър идеологията. Връщането на наборната военна служба е още един акт, чрез който държавата ни ще гарантира своята сигурност и бъдеще в сложната геополитическа обстановка.
5. С промени в Конституцията трябва да гарантира, че всеки етнически българин по света може да се прибере в България и да има гарантирано право на образование и работа, както и да получи българско гражданство.
6. Искам да подчертая също така, че е неизбежно да се отвори дебата за увеличаване на правомощията на президента независимо кой представлява институцията. Президентът трябва да има право на законодателна инициатива и да иска вот на недоверие на правителствата и др.
Тези шест неща трябва да бъдат вкарани в дебата за промени на Конституцията. Нужен е обществен консенсус. Иначе ВНС за намаляване броя на депутатите и ограничаване правомощията на правосъдния министър е безсмислено“, пише той.
Лидерът на партия „Воля“ Веселин Марешки смята, че Велико Народно събрание е „абсолютно ненужна конструкция“, тъй като Конституцията може да се променя и от обикновено Народно събрание.
„Считам за голямо губене на време, особено в този момент, в който държавата има нужда от работа всеки един ден за справяне с последиците от пандемията и за развитие на държавата, ние да губим време в преминаване през едно Велико Народно събрание“, каза Марешки за БНР.
По думите му партията вероятно ще гласува против свикване на Велико Народно събрание, но с уточни, че очакват да видят конкретните предложения.
„Изключително закъсняла стъпка в правилна посока, макар и недостатъчно решителна, по отношение на времето е стъпка встрани. Бойко Борисов използва тези предложения, за да печели време и за да си гарантира, че ще остане на власт до края на редовния мандат на това Народно събрание. След това ще вкара страната в доста трудно предсказуема фуния на Велико Народно събрание“, коментира за БНР Христо Иванов, съпредседател на „Демократична България“. По думите му това, което се предлага, не е нова Конституция, а по-скоро сериозна ревизия.
„Току-що Бойко Борисов стана официален лидер на протестите. Интересното изглежда предстои.“, написа Виктор Димчев.
„120 депутати трябва да внесат проект за конституция, между два и пет месеца трябват, за да бъде гласуван този проект, после да се приеме със 160 гласа и след това – още три месеца, за да се насрочи Велико Народно събрание. Откъде ще ги вземете, г-н Борисов? С кого се разбрахте? С ДПС, с БСП? С кого се разбрахте да съберете тези 160 гласа?“, коментира Мая Манолова. Попитана дали е „за“ нова конституция тя отговори утвърдително. Според нея обаче Борисов „вече не е човекът, който може да предлага нова конституция“./Вести БГ

Още по темата