На 24 октомври 2020 г. приключи плановият годишен ремонт на шести блок на АЕЦ „Козлодуй”. Реакторът бе презареден със свежо ядрено гориво за следващата, 26-а поред, горивна кампания. В 9:47 часа блокът бе включен в националната електроенергийна система, след проведена проверка и издадено одобрение от страна на Агенцията за ядрено регулиране, съобщиха от централата.
Плановият годишен ремонт е проведен при строго спазване на превантивните мерки, насочени към ограничаване на риска от заразяване с Covid-19. Целта е опазване на здравето на работещите, осигуряване на безопасната експлоатация на ядрените мощности и гарантиране на надеждни и стабилни енергийни доставки в предстоящия есенно-зимен период.
Плановият годишен ремонт на шести блок на АЕЦ „Козлодуй” започна на 22 септември.
Пети блок на АЕЦ „Козлодуй” работи с пълно натоварване на мощността.
Екологично чисто производство на електроенергия
„АЕЦ Козлодуй” ЕАД единствената атомна централа в България и е най-големият производител на електрическа енергия в страната, като обезпечава повече от една трета от националното годишно електропроизводство.
Към момента „АЕЦ Козлодуй” ЕАД експлоатира два ядрени енергийни блока – 5 и 6 блок с реактори тип ВВЕР-1000, и две хранилища за съхранение на отработено ядрено гориво (ОЯГ) – хранилище за ОЯГ с технология за съхранение под вода и хранилище за сухо съхранение на ОЯГ.
АЕЦ „Козлодуй”, чието мото е „Енергия за чиста природа”, има значима роля в борбата с климатичните изменения и реален принос за постигане на екологичните цели за декарбонизация. Производството на електрическа енергия от АЕЦ практически не генерира парникови газове и има съществен екологичен принос за опазването на околната среда. От въвеждането в експлоатация на 1 блок на АЕЦ „Козлодуй” до края на 2019 г., атомната електроцентрала е произвела 634 064 453 MWh електроенергия. Това е предотвратило освобождаването на около 753 822 хиляди тона емисии на CO2 в околната среда.
Само за миналата година електропроизводството на АЕЦ „Козлодуй” е спестило на населението и околната среда вредното въздействие на над 19.5 млн. тона въглероден диоксид (CO2), 64 хил. тона серен диоксид (SO2), 14 хил. тона азотни оксиди (NOх) и 1.7 хил. тона прах, съдържащ естествена радиоактивност.