Събуди ли Макрон ислямския тероризъм във Франция?

Събуди ли Макрон ислямския тероризъм във Франция?

Последните събития във Франция след жестокото убийство на учител, показал карикатури на пророка Мохамед на своите ученици, разбуниха ислямската общност в страната и по света. Днес този гняв ескалира и хвърли в ужас Франция в поредица от инциденти, поставени от полицията под един знаменател – тероризъм. Агенция БГНЕС прави ретроспекция на днешния кървав четвъртък. Рано сутринта в 09:00 ч. местно време прогърмяха изстрели във френския град Ница. Причината за тях беше откриване на огън срещу нападател в църквата „Нотр Дам“, който уби трима души и рани други.

Сред жертвите има и обезглавена жена, аналог с убийството на учителя Самюел Пати пред дни в Париж. Кметът на Ница Кристиан Естрози потвърди, че предполагаемият извършител е задържан и благодари на полицията за бързата реакция. Нападателят е бил ранен по време на задържането и се намира в болница. Мотивът за нападението остава неясен, но кметът потвърди, че въз основа на доказателствата до момента, става въпрос за терористичен акт. Ердоган:

Малко след инцидента френската полиция съобщи, че се очакват и други терористични атаки и се ангажира да засили контраекстремистките мерки в страната. И атаките не закъсняха. Само два часа след това, в 11:15 ч., мъж се нахвърли с нож срещу патрулиращи полицаи във френския град Авиньон с възгласи „Аллах акбар“. Той беше прострелян от тях. Ислямският тероризъм излезе и извън границите на Франция, но отново насочен срещу френските „обиди“ за исляма. Мъж бе арестуван в Джеда, Саудитска Арабия, след като намушка охраната на френското консулство. Пострадалият беше хоспитализиран и животът му не е в опасност, съобщи френското посолство. Заподозреният нападател е задържан от полицията.

И още

Всичко започна с обезглавяването на учителя по история Самуел Пати в покрайнините на Париж от радикализиран 18-годишен младеж от чеченски произход. Престъплението бе извършено заради това, че Пати е показал карикатури на пророка Мохамед на своите ученици по време на урок по история – нещо, което се разглежда като богохулство в исляма. Убийството беше извършено в деня на процеса, свързан с терористичния акт срещу френската медия „Шарли Ебдо“, станала популярна с публикуване на антиислямски карикатури. Скоро след нападението срещу учителя в Париж вестникът отново публикува карикатури и ги прожектира върху сграда, за да могат да бъдат видени от всички.

По време на националната церемония за сбогуване с учителя, президентът Еманюел Макрон заяви, че Франция ще продължи да защитава свободата на словото и няма да се отказва от карикатурите. Изявлението на френския президент предизвика негативна реакция в ислямския свят. Турският президент Реджеп Ердоган го посъветва да се прегледа при психиатър, а Иран се възмути жестоко. Реджеп Тайип Ердоган дори заведе дело срещу френското издание за негова лична карикатура. Той е изобразен седнал на фотьойл само по долни гащи, придърпвайки роклята на жена, облечена в ислямски дрехи, като в същото време възкликва: „О! Пророк!“ „Няма какво да кажа на тези злодеи, които толкова обиждат любимия ми пророк“, заяви Ердоган. Днес в Москва се проведе митинг на протестиращи пред френското посолство. Около 20 души, събрали се пред сградата на френската дипломатическа мисия, викаха „Не!“ и скандираха името на президента на Франция, но в променен вариант: „Макарон“.

Охраната в посолството бе увеличена, разположена бе допълнителна полиция. „Въпреки различни опити за дестабилизация и сплашване, Франция никога няма да се откаже от своите принципи и ценности, особено от свободата на словото и печата“, заяви в изявление към света говорителят на френското правителство Габриел Атал. Напрежението между Париж и Анкара ескалира през последните дни след като Франция отзова и посланика си в Турция.

Двете държави си размениха и остри реплики, тъй като Ердоган разкритикува политиката на Макрон по отношение на исляма. Знаете, Макрон отдавна отправя обвинения към Ердоган както в контекста на гражданската война в Либия, така и в спора за Нагорни Карабах. Друга разделителна линия между Париж и Анкара са сондажите в Източното Средиземноморие.

Източник: Actualno.com

Още по темата