Европейският съвет одобри отпускането на 511 млн. евро заем за България. Максималният срок за погасяване на задължението е 15 години.
Периодът за предоставяне на финансова помощ е 18 месеца, става ясно от решението на Съвета.
За да получи заема от 511 млн. евро, страната ни издаде гаранции по инструмента SURE в размер на 107,5 млн. евро.
Засега не е ясно каква е лихвата. „Финансовата подкрепа ще бъде предоставена под формата на заеми, отпуснати при изгодни условия“, уверява обаче Европейската комисия.
Предстои ЕК да набере средствата на международните капиталови пазари от името на ЕС и да ги предостави на държавите, които са ги поискали. Тогава ще стане ясно и каква е цената на задължението под формата на лихва.
Едно от основите предимства на такова финансиране е, че ЕС в своята цялост има възможно най-добрия кредитен рейтинг – ААА, което на практика означава, че условията ще са добри.
Средствата се отпускат за защита на работните места и работниците, засегнати от Covid пандемията, което в нашия случай означава, че ще бъде финансирана схемата, известна като „60/40“.
Паралелно се работи и по участието на страната в друг общоевропейски инструмент за справяне с кризата. Очаква се съвсем скоро Народното събрание да парафира включването ни в Паневропейския гаранционен фонд. България ще издаде гаранции в размер на 51.5 млн. евро, като сумата е изчислена на базата на нашия дял в капитала на Европейската инвестиционна банка, който е 0.21 процента. Тя ще бъде изплатена само при поискване от страна на ЕИБ.
Участието ни в европейския фонд има за цел да гарантира операциите на Европейската инвестиционна банка и Европейския инвестиционен фонд в подкрепа на малки и средни предприятия, предприятия със средна капитализация и корпорации по време на кризата.
Амбицията на правителството е да договори проектни финансирания, с които поне да компенсира сумата на предоставените гаранции