Последствията, които оказва коронавирусът върху организма на преболедувалите, продължават да се изследват най-детайлно от учени и специалисти по целия свят. Последните открития в тази насока идват от изследователски екип от болницата Жин Юн-тан в Ухан – градът, от който тръгна пандемията.
Учените проучили какви би били дългосрочните последици за здравето на пациенти с COVID-19, които са преборили инфекцията. В изследването били включени всички пациенти на болничното заведение с лабораторно доказани резултати за COVID-19 за периода от 7 януари до 29 май 2020 г.
В проучването не са участвали: починали пациенти; пациенти, за които проследяването е било трудно поради психотично разстройство или деменция, причинени от основни заболявания; пациенти, които не са могли да се движат свободно поради съпътстваща остеоартропатия или които са били неподвижни преди или след изписването поради заболявания като инсулт или белодробна емболия; пациенти, които са отказали да участват; пациенти, с които не могло да бъде осъществен контакт, и пациенти, живеещи извън Ухан или в домове за възрастни хора.
В крайна сметка от общо 2469 души в проучването са взели участие 1733-ма пациенти на болницата, на които средната възраст е била 57 г., като мъжете са съставлявали 52 процента.
Времето за проследяване след появата на първите симптомите е било 186 дни, информира онлайн порталът Infobae.
И така, според данните от изследването, трите най-често срещани симптома сред прекаралите новия коронавирус са отпадналост (63%), безсъние (26%) и безпокойство/депресия (23%)./Новините БГ