Първият случай на SARS-CoV-2, вирусът, който причинява COVID-19, не се е появил на пазара за живи диви животни в Ухан, твърдят специалисти от Института по вирусология в Ухан.
Вместо това пазарът може би е бил мястото на суперразпространение на заразата, при което един човек е заразил много други, споделя американски експерт пред сайта „Лайв Сайънс” (Live Science).
От първите дни на пандемията, докладите сочат, че SARS-CoV-2 се е предал от животни на хора на пазара за търговия с морски животни в Ухан. Сега, експерти от Института по вирусология в Ухан заявиха публично, че
теорията е грешна и че вирусът трябва да е възникнал другаде.
Колин Карлсън, професор от Джорджтаунския университет, който изучава разпространението на зоонотични вируси, които предават между животни и хора потвърждава твърдението на китайские си колеги. „Като изследовател, който изучава зоонотична болест, не съм видял нещо, което да ме убеди, че този пазар е вероятна опция за предаването на вируса от животно на човек”, казва той.
Ученият смята че все пак тази теория е била правдоподобна. За да може вирусът да прескочи от животни към хора, животното гостоприемник трябва да влезе в контакт с хората някъде. А
вирусите често прескачат от едно животно на друго, преди да проникнат в човешката популация.
Всъщност геномът на SARS-CoV-2 е най-тясно свързан с коронавирусите, изолирани при определен вид прилепи в Китай. Оттам учените подозират, че вирусът може да е скочил на друго животно и да е преминал след това при хората. Животинските пазари, където са събрани много различни видове живи животни и много хора влизат в контакт с тях, предлагат възможности за този вид предаване. И епидемията от друг коронавирус, наречен ТОРС, започна на подобен пазар през 2002 г., след като беше предаден от прилепи на цивети*.
Редица ранни случаи на заразени в Ухан бяха свързани с въпросния пазар. По-късно учени взеха проби от пазара, предполагайки, че вирусът живее върху повърхности на това място. Но в крайна сметка в тъканните проби от животните на пазара не са открити следи от вируса. За да може вирусът да се предаде от животно на човек, животното трябва да носи вируса.
„Нито едно от животните не е дало положителна проба.
Ето защо от януари насам тази теория за пазара не е особено убедителна. Тя обаче се превърна в удобен разказ”, смята проф. Колин Карлсън.
Той заяви, че колегите му в Китай са били внимателни и прецизни в работата си, публикувайки данни според международните разпоредби, които всеки учен навсякъде по света може да проучи, и това категорично подкрепя извода, че пазарът не е източникът на вируса.
„Това е вирус, който е преминал може би от прилеп на човек, може би чрез друго животно, може би чрез добитък.
Все още нямаме нужните данни, за да знаем къде или как. Това отнема време.
Изследването, което категорично доказа прилепите, от които тръгна ТОРС, беше публикувано през 2017 г., около 15 години след появата на заразата за първи път”, обяснява ученият.
„Отне толкова много време да минем през пещери, през проби, да изградим такава база от доказателства, която да ни позволи уверено да кажем: „Беше от този вид прилеп, в тази пещера, по това време”, казва проф. Карлсън.
И така, кога ще знаем със сигурност откъде идва SARS-CoV-2? „Отхвърлянето на едно място (бел.ред. пазара) отне няколко месеца. Намирането на окончателното място на произход вероятно ще отнеме много повече време”, заключва той.
*цивета – малък, мършав, предимно нощен бозайник, родом от тропическа Азия и Африка, особено от тропическите гори.
Източник: Cross.bg