На днешния ден: Левски с паметен отбрат над ЦСКА (ВИДЕО)

Сезонът 1995/96 е един от най-интригуващите в турнира за Купата на България. От футболна гледна точка украшението му е полуфиналът-реванш между Левски и ЦСКА, пише „Тема спорт“. Точно преди 25 години – на 17 април 1996-а, двата тима излизат на „Армията“ и играят на „литър кръв и метър кожа“. Сините влизат в сблъсъка с едни гърди напред, след като в първия мач са победили с 1:0 с гол на Мариян Христов.
Чудесна новина за „сините“ футболисти – раздават пари

Червените обаче са в стихията си и набързо не само, че заличават аванса на съперника – правят го чрез юношата на сините Георги Донков в 11-ата минута, но и повеждат в обшия резултат в 23-ата, когато се разписва защитникът Филип Филипов. След това обаче идват моментите, за които се говори и до днес. Защитникът на ЦСКА Адалберт Зафиров и нападателят на Левски Дончо Донев са изпратени преждевременно в съблекалните заради саморазправа от… настоящия шеф на съдийската комисия Костадин Гергинов. Червените получават правото да изпълнят дузпа, с която да доубият зашеметения си опонент. Домакинската публика вече предвкусва удоволствието от 3:0 – аванс, какъвто сините никога не са успявали да преодолеят срещу вечния си враг. Зад бялата точка застава най-опитният в редиците на ЦСКА – завърналият се от Франция Георги Георгиев-Гецата, но ударът му е спасен от Пламен Николов-Пинко, което поставя началото на невероятен обрат. До почивката вратарят на армейците Димитър Попов (също юноша на Левски) е изгонен за събаряне на откъсналия се срещу него Мариян Христов – дузпа за сините, която е реализирана от Йонков.
Пенев разкости Кабаков, дава го на УЕФА: Той най-много искаше домакините да спечелят! В името на поръчителя рискуваме здравето на футболистите

За да влезе резервният вратар на армейците Петко Петков, играта напуска нападателят Петър Михтарски и това тотално нарушава схемата на тима – защитата е основно прекроена, а атаката е отслабена. В същото време треньорът на Левски Иван Кючуков успява с рисковата смяна на почивката на бранителя Петър Пенчев с офанзивния халф Тодор Зайцев. Водени от ветерана Емил Велев-Кокала, сините се вдигат на щурм – Илиян Симеонов изравнява, а след като вкарва третия гол за сините, резервата Зайцев застава пред червения сектор А в позата на „Мислителя“ от Роден. В края точен е и Мариян Христов от дузпа.