„Загряването“ при старта на предизборната кампания премина в…„прегряване“. Искрата за пореден път беше запалена от служебния министър на икономиката Кирил Петков, който хукна да обикаля язовирите, за да види с очите си какво точно е свършено за подобряване на състоянието им, след като кабинетът на Бойко Борисов 3 изля в Държавната консолидационна компания 500 млн.лева.
Очевидно те са се оказвали недостатъчни за размаха на предишните управляващи, тъй като към най-тайнственото държавно дружество у нас са долети и още 130 млн.лв. от Българската банка за развитие. Така харчовете за ремонтите на водохранилищата, които се водят високо критични – с опасност за населението и са с особен приоритет за държавата, стават 630 млн. лева.
Според Петков, още при първоначалната проверка на дружеството – по документи, започнали „да светят червени лампи“.
За него е необяснимо защо това финансиране минава и през Министерството на икономиката, а след това отива към Държавната консолидационна компания?!
Така или иначе хората на Петков са установили, че вече са минали три години, откакто са сключени над 200 договора и са изхарчени 631 млн. лв., а резултатът по думите му е едва 10 приключени ремонта, 51 прекратени след допълнително обследване и 120 открити строителни площадки.
Тези цифри окончателно са подпалили фитила на Петков,
за да хукне по пътя на парите.
Той останал шокиран още на „първа база“, когато открил, че най-приоритетен се оказал ремонта на язовир „Пазар дере“ , който се намира на 30 км от Ловеч „в средата на поле, без никакво населено място в близост“. А на всичкото отгоре в него нямало и …вода.
Коментарът му за видяното накратко беше: „Единственото, което този язовир за 2 350 000 лв. е успял да запази, е тази локва. Виждаме, че има и съоръжение, което измерва дълбочината на локвата. Забелязваме едно съоръжение с бутилка Кола-Кола кола на него, което е свързано електрически. Не знам, дали като технология, бутилката от Кола-Кола е най-добрият начин за този тип съоръжения, но очевадно е за мен, че когато държавата похарчи 2 300 000 лв. се надявам съоръженията да изглеждат по-добре от това“.
За по-голяма достоверност, беше пуснато и видео от проверката, в което думата беше дадена на инж. Владимир Барзов от Междуведомствената група за проверка на ДКК.
Той заяви: „Обектът е завършен. Представена е отчетна документация и имаме поглед върху цените. Те са, как да ви кажа, малко бутикови. Цената на един специфичен хидротехнически бетон, който в София е 126 лв., тук е актуван за 219 лв. Плюс 30 лв. транспорт – т.е. приблизително двойни цени за бетона. По-фрапиращи са цените на транспортни разходи. Обикновено цените варират 15-20 ст. на километър, а тука цените, които са искали и са взели съответно от държавата, са 1.16 лв. на тон/км. – т.е. 5 пъти по-скъпи“.
Тези констатации обаче
„взривиха“ бившият министър на икономиката Лъчезар Борисов,
който директно обяви, че Петков лъже.
Борисов, който беше министър до 11 май обяви, че язовирът е бил умишлено източен, след като Петков пое поста „за да може Кирил Петков да се снима на него и да заблуди обществото“. Самият Борисов също посети водното съоръжение (на 12 юни) и обясни, че на обекта е монтирана контролно-измервателна система, която да следи в реално време нивото на водата.
„От служебния предизборен щаб може би не знаят, че нивото може да се проследява и онлайн. Оттам ние разполагаме с графики, на които ясно се вижда как на 31 май язовирът е пълен. 3 дни по-късно ситуацията тук е коренно различна. (б.ред. публикуваме постъпилите в редакцията графики).
„Затова питаме: кой нареди язовирът да бъде източен?“, попита екс министърът на икономиката.
И докато двамата икономически началници се давеха във взаимни обвинения, „Банкеръ“ реши да разбере
истината от първа ръка.
Свързахме се с директора на Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“ – Цако Бънчев. Директно му зададохме въпроса, дали някой му е разпореждал да източва язовира, така, че той да бъде подходящ за фон на видеоклип.
Бънчев отрече някой да му е нареждал подобно нещо, но в същото време уточни, че язовирът е бил пълен преди дни. По думите му „тук се работи според нормативната база и тъй като съоръжението все още е в ремонт периодично бива изпразвано до т.нар.кота „мъртъв обем“. Това се прави по всички правила на Закона за водите.
Основанието за източването на язовира в този случай било чл.199 от Закона за водите, каза пред „Банкеръ“ Бънчев. Впрочем председател на УС на това дружество е Стамен Янев, бивш зам. министър на икономиката и сегашен шеф на Агенцията за инвестиции.
При нашата проверка на нормативната уредба се оказа, че
точно този чл.199 от Закона за водите
коментира Административно-наказателната и гражданската отговорност.
Според него Министърът на околната среда и водите може да разпореди принудителни административни мерки в различни случаи, описани подробно в норматива. Между тях разбира се е и този, засягащ опазването на здравето и живота на хората. С други думи, за да се предприемат действията по опразването на язовира, все някой е трябвало да пусне тази заповед. А както сочи законът – това е министърът на околната среда и водите или пък негов заместник.
Както знаем заповедите на началниците се изпълняват, още повече, че именно в текстовете на този член от Закона за водите, ясно и категорично са посочени и сериозни санкции…